Bali poznaje się na środowisku innych indonezyjskich wysp kulturą – unikalną, hinduską, na wskroś miejscową.

Bali odróżnia się na podłożu innych indonezyjskich wysp kulturą – unikalną, hinduską, na wskroś miejscową. Niemal na wszystkim etapie natknąć wolno się na szlaki wyznawanej religii: talerzyki ofiarne z ciekawymi kwiatami oraz aromatycznymi kadzidełkami, małe kapliczki i wysokie świątynie. 

Podobizny lokalnych bożków zdobią posągi, mostki czy domowe mury. Największą świątynią na Bali jest zamontowana u stóp wulkanu Pura Besakih, a zobaczyć warto też Pura Tanah Lot, stworzoną na nadanej w czerwone skale. Częścią balijskiej kultury są także duże święta – w rytmie roku obchodzi się ich prawie dwustu, w czasie ruchów i wycieczek krajoznawczych trafić więc ważna na kolorowe procesje oraz huczne ceremonie.

Tropikalna przyroda

Bali jest wyspą górzystą. Pewnego dnia można zatem wypoczywać na lekkiej plaży, surfować na falach albo nurkować wśród raf koralowych, natomiast drugiego wyczerpać się na wycieczkę na czubek samego spośród wulkanów. Najczęściej turyści wdrapują się na Gunung Agung i Gunung Batur, które nie są gęsto zalesione, dzięki czemu podczas podróże podziwiać można piękne krajobrazy. Wyspa zachwyca i wysokimi plantacjami ryżu, kawy, goździków i trzciny cukrowej, kwitnącymi kwiatami, niewielkimi jeziorkami wkomponowanymi w górzysty krajobraz.

Kiedy jechać na Bali?

Ponieważ Bali leżakuje w przestrzeni klimatu równikowego, rozpowszechnione są dla niej pory cienkie oraz deszczowe. Pora sucha mieszka od kwietnia do listopada, a szczyt sezonu turystycznego wychodzi na sierpień oraz wrzesień – średnia temperatura waha się potem w przestrzeniach 32°C. W lipcu południową część wyspy nawiedzają silne wiatry. W terminie pory deszczowej (od listopada do marca) zazwyczaj jest upalnie, w rządu dnia dają się jednak przelotne, ale duże, opady deszczu. Wielu turystów wybiera Bali jako tło zimowego urlopu, przechodząc z polskich styczniowych mrozów.

Planując wyjazd

Chociaż przed wyjazdem na Bali nie musimy inspirować się obowiązkowym szczepieniom, o ustrzec się przed durem brzusznym oraz wirusowym zapaleniem wątroby typu I także B. Należy wykupić i specjalny pakiet ubezpieczenia zdrowotnego, ponieważ ewentualna konsultacja lekarska na Bali może wyrazić się kosztowna. Do walizki spakować trzeba środki chroniące przed komarami, krem z cienkim filtrem i mini-apteczkę: leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, na biegunkę, zatrucie pokarmowe oraz malarię i sposób dezynfekujący oraz kilka opatrunków.